Bakan Akar ile Macar mevkidaşından ortak açıklama

Bakan Akar ve Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky, görüşmelerin akabinde ortak basın açıklaması yaptı.

“Değerli dostum” diye hitap ettiği Macaristan Savunma Bakanı Szalay-Bobrovniczky’i Ankara’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti söz ederek kelamlarına başlayan Akar, son derece verimli, samimi, başarılı görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Görüşmelerde ikili, bölgesel ve NATO ile ilgili mevzulara ait görüş alışverişinde bulunduklarını lisana getiren Akar, Türkiye’nin terörle çaba konusundaki çalışmalarına ait de bilgi verdiklerini aktardı.

Türkiye ve Macaristan’ın Avrupa-Atlantik çerçevesinde NATO’ya katkılarını da ele aldıklarını anlatan Akar, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Akar, daha evvelki mutabakatlara ilaveten bugünkü görüşmelerin sonunda Türkiye ve Macaristan ortasında Askeri Çerçeve Mutabakatı’nın imzalandığını belirterek, “Bu mutabakatla ile birlikte ikili münasebetlerimizin daha da kapsamlı olacağını ve artacağını kıymetlendiriyoruz.” dedi.

Görüşmede savunma sanayi alanında iş birliği hususlarının da ele alındığını lisana getiren Akar, “Savunma sanayi konusunda Türkiye ve Macaristan’ın potansiyeline ait karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Birçok alanda potansiyel iş birliği imkanımız olduğunu gördük. Bunları da kıymetlendirmekte kararlıyız.” diye konuştu.

Akar, Türkiye ve Macaristan ortasındaki uzun yıllara dayanan dostluk ve ortak bedellere dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale’de Türk askerleri ile birlikte bulunan Macar askerleri anısına yapılan bir anıtın da pahalı dostumla birlikte yarın açılışını yapacağız. Bu anıt, genç kuşaklara Türk-Macar bağlarının geçmişini göstermesi bakımından kalıcı bir sembol olarak mevcudiyetini sürdürecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile olumlu alakaları kapsamında çizilen çerçevede bizler de kendi çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Biz de bugünkü görüşmelerimiz sırasında birçok mevzuda emsal niyetlere sahip olduğumuzu memnuniyetle müşahede ettik. Önümüzdeki devirde münasebetlerimizin çok daha ilerleyeceğine inanıyorum.”

2024 yılının “Yüz yıllık dostluk ve iş birliği” teması ile Türk-Macar Kültür Yılı” olarak kutlanacağını vurgulayan Akar, bunun ikili bağların daha da gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına inancını lisana getirdi.

MACARİSTAN SAVUNMA BAKANI

Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky de Bakan Akar’a gösterdiği “candan mesken sahipliği” için teşekkür ederek açıklamalarına başladı.

“Türkiye ve Macaristan stratejik ortak” diyen Szalay-Bobrovniczky, bunun yansımalarının askeri ve savunmanın yanı sıra öteki alanlarda da görüldüğünü belirtti.

İki ülke ortasındaki üst seviye bağların son derece sıkı, itimada dayalı ve düzgün seviyede olduğunu vurgulayan Szalay-Bobrovniczky, “Hem askeri hem savunma alanında inanca dayanan bağlantılarımızı daha da güçlendirmek için ziyarette bulundum.” dedi.

Bakan Akar ile görüşmeleri sırasında kıymetli mevzulara değindiklerini tabir eden Szalay-Bobrovniczky, şöyle konuştu:

“Tabii ki savaş (Ukrayna-Rusya) ile ilgili konuştuk. Her iki ülkenin de bu bahisteki görüşü belirlidir. Biz barışın tarafındayız. Biz her seferinde vurguladığımız üzere, derhal ateşkes ve barış görüşmelerinin başlamasını teşvik ediyoruz. Türk dostlarımız ile bu hususlarda hemfikiriz. Ayrıyeten barışın sağlanması için yaptıkları aracılık çalışmaları için kendilerini takdir ediyoruz. Bu felaket durumu ile ilgili Türkiye de insani yardımda bulunmaktadır. Biz de Macaristan olarak tarihimizin en büyük insani yardım kampanyasını yapmaktayız.”

Görüşmede, Batı Balkanlar’ın istikrarı konusunda da hemfikir olduklarının görüldüğünü belirten Szalay-Bobrovniczky, “Batı Balkanlar’ın istikrarını çok kıymetli buluyoruz.” dedi.

Türkiye’nin terörle uğraşını vurgu yapan Szalay-Bobrovniczky, “Hem Macaristan hem de Türkiye NATO üyeliğine bağlıdır.” diye konuştu.

Türkiye ve Macaristan ortasında Askeri Çerçeve Mutabakatı’na imza attıklarını da belirten Szalay-Bobrovniczky, “Bunun için Sayın Bakan’a teşekkür etmek istiyorum.” sözünü kullandı.

Macaristan’ın 2017’den itibaren tarihinin en büyük askeri geliştirme çalışmalarını yaptığını lisana getiren Szalay-Bobrovniczky, “Bu çerçevede ordumuzu çağdaş, NATO’ya uyumlu ekipmanlarla donatmaktayız. Biz bu hususta Türk savunma endüstrisine güveniyoruz.” dedi.

Türkiye tarafından üretilen 10 Ejder Yalçın zırhlı aracının teslimatının yapıldığını, 40 zırhlının daha teslim edileceğini bildiren Szalay-Bobrovniczky, “Türk savunma endüstrisi ile öteki mevzularda da iş birliğimizi daha da geliştirmeyi istek ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Szalay-Bobrovniczky, Türkiye ve Macaristan ortasında uzun yıllara dayanan ikili bağlara vurgu yaparak, iki ülke ortasındaki diplomatik alakaların yüzüncü yılının 2024’te kutlanacağını da söyledi.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir