Fransa’daki protestolarda polisten göstericiye yumruk! Görüntü emniyeti harekete geçirdi

Fransa‘da hükümetin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talebi üzerine parlamentoda oylanmadan tartışmalı emeklilik ıslahatını kabul etmesine reaksiyon gösteren binlerce kişi protesto şovlarına orta vermeden devam ediyor.

GÖSTERİLERDE 243 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Temizlik çalışanlarının grevi nedeniyle yaklaşık 2 haftadır başşehrin sokaklarına yığılan çöp bidonlarını deviren göstericiler çöpleri ateşe verdi. Paris

POLİSTEN GÖSTERİCİYE YUMRUKLU MÜDAHALE

Gösteriler sırasında internete düşen bir manzara ise toplumsal medyada infial yarattı. Protestolar sırasında bir polisin göstericilerden birini yumruklayarak bayılttığı anlar saniye saniye cep telefonu kamerasına yansıdı.

İDARİ SORUŞTURMA TALEP EDİLDİ

Olayın gündeme gelmesinin akabinde Paris Emniyet Müdürü Laurent Nunez, emeklilik ıslahatına karşı düzenlenen şovda polisin bir göstericiyi yumrukladığı olaya dair idari soruşturma talep ettiğini söyledi.

“HAMLENİN UYGUN OLUP OLMADIĞI KONUSUNDA İNCELEMELER YAPILACAK”

Dün bir göstericinin protestolar esnasında bir gazete bayisini tahrip ettiğini belirten Nunez, öteki göstericilerin ise polisin bu kişiyi gözaltına almasını engellemeye çalıştığını söyledi. Nunez, polisin işini yapmasını engelleyen göstericiler ortasında polis tarafından yumruk yiyen kişinin de olduğunu söyleyerek, “Bu atağın (yumruğun) uygun olup olmadığı konusunda tüm incelemeler yapılacak” dedi. Nunez, göstericinin önemli formda yaralanmadığını da kelamlarına ekledi.

FRANSA OMBUDSMANI’NDAN “ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMI” UYARISI

Öte yandan Fransa Ombudsmanı, emeklilik ıslahatı tersi şovlarda polisin orantısız güç kullanmasına ait uyardı. Fransa Ombudsmanlığından emeklilik ıslahatı zıddı şovlara ait yapılan açıklamada, Fransız Ombudsman Claire Hedon’un şovlarda polisin orantısız güç kullanmasının ve yaptığı gözaltıların tansiyonu arttırabileceğine dikkati çektiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Fransa’da muhalefetin emeklilik ıslahatına ait hükümete karşı meclise sunduğu 2 gensoru önergesinin de reddedilmesiyle, ıslahat dün son olarak kabul edilmişti. Emeklilik yaşını kademeli olarak 64’e çıkaracak ıslahatla bir kişinin 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmesi için 43 yıl boyunca prim ödemiş olması gerekecek. Islahata karşı çıkanlar, emeklilik yaşının 2 yıl daha uzatılmasına karşı çıkıyor.

BAŞBAKAN’IN AÇIKLAMALARI SONASI OLAYLAR BAŞLADI

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 16 Mart’ta bir yasa tasarısının Meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan ilgili anayasa unsurunu, emeklilik ıslahatına ait tasarı için devreye koyduğunu açıklamıştı. Başbakan’ın açıklamasının ardından ülkede yapılan protesto ve şovlar şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir