Gübre ve yem fiyatlarını sabitleme kararı sonrası ilgili hisseler sert düşüşte

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gübre ve yem fiyatlarının nisan sonuna kadar sabitleneceği tarafındaki açıklamasının akabinde ilgili dal payları sert düşüşte.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Tarım Kredi Kooperatifleri ilkbahar devrinde ağır olarak kullanılan DAP, üre, amonyum sülfat, 20-20 ve nitropower kimyevi gübre çeşitlerinde yüzde 13’e varan indirim uygulayacak. Tarım ve Orman Bakanım bu işi yakın takibe alması lazım. Birebir biçimde karma yemde de yüzde 5’e varan indirim yapılacak” dedi.

‘FİYAT LİSTESİ ARTIŞLARDAN ETKİLENMEYECEK’

Erdoğan, “En az bunun kadar kıymetlisi de gübre ve yem fiyatlarını nisan sonuna kadar sabitliyoruz. Şayet bu devirde gübre ve yem fiyatlarında üreticimiz lehine bir gerileme olursa elbette bunu yansıtacağız. Lakin yeni fiyat listesi artışlardan etkilenmeyecek” diye konuştu.

Bu sabah ilgili paylar sert düşüşle açılırken, yüzde 6 gerileyen Ege Gübre hisselerinde devre kesici uygulamasına gidildi.

Bagfaş yüzde 4,8 düşüşle, Tekfen yüzde 3,7 kayıpla, Gübre Fabrikaları yüzde 2 düşüşle, Hektaş ise yüzde 4 kayıpla hareket ediyor. BIST-100 endeksi ise yatay. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir