Japonya’ya gıda ihracatı yüzde 42 arttı

JAPONYA (İGFA) – Türkiye Ulusal İştirak Tertibini Ege İhracatçı Birlikleri’nin yaptığı Foodex Japan Fuarı’nda Türk besin bölümü 51 firmayla yerini alırken, Türkiye pavyonu Japonların en çok beğenisini kazanan ülke pavyonlarının başında geldi.

Türkiye ile Japonya ortasındaki siyasi alakaların 100. Yılı olması nedeniyle Türkiye Tokyo Büyükelçiliğiyle birlikte 1 yıllık bir hazırlık sonrasında Foodex Japan Fuarı’na katıldıklarını aktaran Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik ve Organik Eserler Koordinatörü ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, emeklerinin karşılığını aldıklarını, çok başarılı bir fuarı geride bırakarak Türkiye’ye dönmenin memnunluğunu ve gururunu yaşadıklarını söz etti.

Foodex Fuarı’nda Türkiye’nin güçlü olduğu eserlerden özel bir stant yaptıklarını anlatan Işık, “Bu yıl Foodex Fuarı’nda iştirakçi sayımızı 39’dan 51’e çıkararak Türkiye standını yüzde 40 büyüttük. Güçlü olduğumuz eserleri sergilediğimiz stantta satın almacıların bu eserleri hangi stantlarda bulabileceklerini gösterir yönlendirmeler yaptık. Ziyaretçilerden çok beğeni aldık. Stantlarımıza da ziyaretçi sayısını artırdık. Stantlarımızı daha eser odaklı, ferah, daha aydınlık bir halde dizayn ettik. Tadım alanını genişlettik ve çekim merkezine dönüştürdük. Japonya pazarında bugünkü düzeye 30 yılda geldik lakin bundan sonraki süreçte daha süratli büyüyeceğiz. Türk eserlerini kabul etmiş bir paza haline geldiler. Makarnadan, çekirdeksiz kuru üzüme, balıktan zeytinyağına, meyve zerzevat mamullerinden susama geniş bir eser kümesinde ihracat yapıyoruz Orta vadede 1 milyar dolar besin eserleri ihraç edebilecek pozisyona geleceğiz. Foodex Japan Fuarı kapsamında Türkiye-Japonya siyasi bağlantılarının 100. yılı nedeniyle Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliğinde bir resepsiyon verdik. Bu resepsiyona Japonya’nın en büyük marketler zincirlerinden Aeon’un satın almacıları başta olmak üzere çok sayıda Japon satın almacı katıldı. Çok verimli bir toplantı oldu. Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, Tokyo Ticaret Başmüşavirimiz Kutsal Parıltı Yılmaz ve Ticaret Müşavirimiz Güzide Zeynep Karahisarlı’ya eşsiz evsahiplikleri için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“SAĞLIKLI JAPON JENERASYONLARI İÇİN TOKYO’DAYIZ”

Japon halkının balık ve hayvansal eser tüketimini çok sevdiğine vurgu yapan Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Lideri Bedri Girit, dünyada protein tüketimi konusunda bi dengesizlik olduğunu Türk su eserleri ve hayvansal mamuller kesimi olarak protein açığı olan ülkelerdeki olumsuzluğun giderilmesine olumlu katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’den Japonya’ya yapılan besin eserleri ihracatında su eserleri ve hayvansal mamuller dalının 2024 yılının ocak-şubat periyodunda 49 milyon dolarlık meblağla önder kesim olduğu bilgisini paylaşan Girit, “Hayvansal proteinlerin beyin ve kalp işlevleri üzerinde olumlu tesiri bilim insanları tarafından yapılan pek çok araştırmayla ortaya konulmuş durumda. Biz 11 bin kilometre öteden Türkiye’den Japonya’ya daha zeki ve daha sağlıklı kuşaklar yetişsin diye geldik. Japonya’yla uzun soluklu iş birlikleri yapmak istiyoruz” biçiminde konuştu.

“KALİTELİ VE FARKLI ESERLERLE JAPON İTHALATÇILARI KAZANABİLİRİZ”

Japon ithalatçıların tedarikçilerine çok sadık olduklarının altını çizen Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Muhammet Öztürk, Japonların çalıştıkları tedarikçilerini şad oldukları sürece değiştirmediklerini, önceliklerinin kalite ve güçlü bağlar olduğunu, Türk ihracatçılarının Japonya pazarında kaliteli eser, farklı eser ve farklı bir öyküyle pozisyonlarını güçlendirebileceklerine temas etti.

2023 yılında 12,4 milyar dolar ihracat yapan Türk hububat bakliyat yağlı tohumlar kesiminin Japonya’ya yaptığı 100 milyon dolarlık ihracatın çok düşük olduğunu dillendiren Öztürk, kelamlarını şöyle sürdürdü; “Foodex Fuarı’nda ziyaretçilerin çoğunluğu nitelikli alıcılardı, fuara alım yapmaya gelmişler. Japonya 120 milyonluk büyük bir Pazar. Uzak fakat üzerine düşülürse iş yapılabilir. Dalımızın en büyük ihraç kalemi makarna iken, şekerleme eserlerini öne çıkarabiliriz. Defne, kekik, susam, haşhaş tohumu ihracatımızı artırabileceğimiz eserler olarak öne çıktı.”

“JAPONYA, ZEYTİNYAĞI İHRACATIMIZ İÇİN ÇOK GÜÇLÜ BİR PAZAR”

Japonya’da Türk zeytinyağına çok ilgi olduğunu anlatan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Lideri Davut Er, İspanya ve İtalya’nın son yıllarda Japonya’nın taleplerine yanıt vermekte zorlanır hale geldiklerini, Türk zeytinyağı kesiminin tüm eser gamlarına Japonların ağır talebi olduğunu söz etti.

Japonya ile Türkiye ortasında tarihi ve kültürel bağların güçlü yapısının iki ülke ortasındaki ticaretin artmasını takviyeler boyutta olduğunu vurgulayan Er, “Japonya’da pazara girmek, itimat vermek uzun bir süreç, sabır gerekiyor. Damak tadını yakaladığınızda birebir müşteriyle devam etmek konusunda çok muhafazakar bir toplum. Bu özelliklerini hoş kıymetlendirmemiz lazım. 30 yıl sonra gelen devalüasyon Japonları kalite yanında fiyata da hassas hale getirmiş. Bunu Türkiye olarak fırsata çevirebiliriz. Türkiye’den Foodex Fuarı’na katılan 51 besin firmamızın 12 tanesi zeytinyağı dalında faaliyet gösteren ihracatçı firmalar. Türkiye’nin besin ihracatının yüzde 10’unu zeytinyağı bölümümüz yapıyor. Japonya’ya zeytinyağı ihracatımız 2023 yılında yüzde 57’lik artışla 27 milyon dolara yükseldi. Önümüzdeki süreçte bu sayısı çok daha üst taşıyabilecek temaslar kurduk. Emelimiz bu sayısı orta vadede 100 milyon dolara çıkarmak olacak.” diyerek kelamlarını özetledi.

“JAPONLAR YÜZDE 3’E YÜKSELEN ENFLASYONLA GAYRET ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Türk besin dalının Japonya pazarındaki tanıtım çalışmalarının uzun yıllar öncesine gittiğini hatırlatan Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Birol Celep, geçmiş yıllarda Japonya pazarında bir TURQUALITY Projesine imza attıklarını, önümüzdeki devirde Japonya’ya yönelik yeni bir TURQUALITY Projesi başlatma kararı aldıklarını kaydetti.

Japonya’nın yaklaşık 30 yıl eksi enflasyondan sonra FED’in faiz siyaseti sonrasında yıllak yüzde 3 enflasyonla tanıştığını aktaran Celep, yüzde 3’lük enflasyonun Japonların hayat standartlarını olumsuz tarafta etkilediğini gözlemlediklerini lisana getirdi. Celep kelamlarını şöyle tamamladı; “Japon yeninin Amerikan doları karşısındaki paha kaybı Japonların alım güçlerini düşürdü. Japonlar, bu süreçte Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den yaptıkları besin ithalatını Türkiye’ye yönlendirmek istiyorlar. Türk besin ihracatçıları için de Japonya’ya ihracat yapmak bir itibar. Genç ihracatçılarımız buna nazaran hareket etmeliler. Biz kaliteli, katma pahalı ve sürdürülebilirlik ekseninde üretilmiş eser satacak pazar arıyoruz. Japonya bunun için çok uygun bir pazar. Tokyo, dünya genelinde Michelin listesindeki restoranların çok olduğu, kaliteli besin eserlerinin tüketildiği bir lokasyon. Ödedikleri paranın karşılığını kaliteli eserlerle almak istiyorlar. Bize düşen misyon bu taleplere yanıt vermek.”

JAPONYA’YA BESİN İHRACATI 2024 YILINDA YÜZDE 42 ARTTI

Türkiye’nin Japonya’ya besin ihracatı 2024 yılının iki aylık periyodunda yüzde 42’lik artışla 69 milyon dolardan 98 milyon dolara yükseldi.

Su eserleri ve hayvansal mamuller kesimi 49 milyon dolarlık ihracatla Japonya’ya ihracatta başkan olurken, ikinci sırada 18 milyon dolarlık meblağla hububat bakliyat yağlı tohumlar dalı yer aldı. Kuru meyve dalı ihracatını yüzde 114’lük artışla 5,2 milyon dolardan 11,2 milyon dolara taşıdı ve ihracat artış rekortmeni olmayı başardı.

Aynı devirde Türkiye’nin Japonya’ya toplam ihracatı yüzde 20’lik artışla 121 milyon dolardan 146 milyon dolara çıktı. Besin bölümü Türkiye’den Japonya’ya yapılan ihracattan yüzde 67 hisse alarak birinci kere yüzde 50 barajını aşmayı başardı.

Türk besin bölümü Japonya’ya ihracatını son 5 yılda yüzde 72’lik artışla 164 milyon dolardan 282 milyon dolara çıkarmıştı. Geçtiğimiz 5 yılda Japonya’nın besin ithalatı yüzde 17’lik artışla 62 milyar dolardan 73,6 milyar dolara ilerlemişti.

OSMAN SERDAROĞLU’NUN TADIM ETKİNLİĞİNDE UZUN KUYRUKLAR OLDU

Michelin yıldızlı Türk şefimiz Osman Serdaroğlu Foodex Japan Fuarı’nda Türkiye pavyonunda Türkiye’nin lezzetleriyle, kendi tanımlarını buluşturarak Japonlara ve dünyanın dört bir tarafından gelen ziyaretçilerin beğenisine sundu. Japonlar, Serdaroğlu’nun menüsündeki lezzetleri tatmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Şef Osman Serdaroğlu, Foodex Japan Fuarı’nda Türkiye pavyonuna büyük bir güç kattı.

Foodex Japan Fuarı boyunca; Türk somonu ve orkinosu ile yapılan sushi ve sashimi ile zeytinyağımız ve Türk Şaraplarıyla ilgili tadım aktiflikleri gerçekleştirildi. Zeytinyağı tadımında Japon Zeytinyağı Somelyerleri Birliğinden Seiko Funahashi Türk zeytinyağlarını tanıtan seminerler verdi ve Türk zeytinyağlarının tadımını yaptırdı.

Ege İhracatçı Birlikleri Foodex Fuarı’nda Türkiye’den Japonya’ya besin ihracatını artırmak için ikili iş görüşmeleri organize etti. Aktiflikte, 51 Türk firması 165 Japon ithalatçılarla 750 civarında görüşme gerçekleştirdi. Türk firmaları B2B görüşmelerinden çok randıman aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir