Konya tarihine ışık tutacak dönüşüm

KONYA (İGFA) – Türkiye’de yürütülen en büyük ihya projelerinden olan Darü’l-Mülk Projesi kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi ve Meram Belediyesi tarafından yürütülen Büyük Larende Dönüşümü Projesi’nde iş başlangıç programı gerçekleştirildi.

Programda konuşan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Larende bölgesinde yürütülen tarihi projenin Konya için büyük bir iş olduğuna değindi. Türkiye’de bu husustaki ehil insanlardan oluşan bir takıma sahip olduklarını lisana getiren Lider Kavuş, “İnşallah surların ihyasıyla bir arada, Larende Kapısı’nın da ihyasıyla birlikte bölge büsbütün hem kültürel hem tarihi hem toplumsal hayatın canlandığı; hem ticaretin evvelden olduğu üzere tam da kalbi olduğu; Bedesten ile birlikte tüm tarihin, Bizans’ın, Roma’nın, Selçuklu’nun, Osmanlı’nın da kalbinin attığı yerde tekrar canlanmış olacak. Büyükşehir Belediyesi’ne, Büyükşehir Belediye Liderimize ve grup arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.

ŞEHRE YAKIŞMAYAN MANZARA ORTADAN KALKIYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise herkesin hayatının bir devrinde geçtiği, alışveriş yaptığı bir alan olan Larende Caddesi’nde büyük bir kentsel dönüşüm gerçekleştirdiklerini tabir etti.

Özellikle inşaat malzemecilerinin ağırlaştığı, fiziki yer olarak hem kent sakinlerine hizmet etmekten uzak hem de kente yakışmayan bir manzara oluştuğuna dikkati çeken Lider Altay, “Ayrıca burada önemli bir trafik yoğunluğu oluşuyor. Yeniden Şükran Mahallesi’nde yapmış olduğumuz kentsel dönüşümün önünde de adeta bir ur üzere burada bir rahatsızlık oluşturuyordu. Meram Belediye’mizle yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda âlâ bir noktaya geldik. Meydanlarda söylediğimiz bir şey var. ‘Üçlü olalım, güçlü olalım’ diye. Bunun en hoş örneklerinden birisi de Büyük Larende Dönüşümü. İlçe belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’yla birlikte çok süratli bir formda yürütüldü ve bu tarihi dönüşümde artık ikinci etabı tamamlamak üzeriyiz” tabirlerini kullandı.

BÜYÜK LARENDE DÖNÜŞÜMÜ ÜÇ ETAPTAN OLUŞUYOR

Büyük Larende Dönüşümünde üç etaplı bir iş yürütüldüğünü paylaşan Lider Altay şöyle devam etti.

“Birincisi, mevcut dükkanların taşınma süreci. Eski Hayvan Pazarı’nın bulunduğu yerde yapmış olduğumuz dükkanlarımıza esnafımızı taşıdık. Esnafımız artık yeni yerlerine taşındı, orada ticaretlerine devam ediyor. Esnafımız burada mülk sahibi ya da kiracı olmasına bakılmaksızın uzun vadeli imkanlarla mülk sahibi oldular. İkinci etapta da kamulaştırma çalışmaları tamamlandı ve bugün yıkım sürecini gerçekleştiriyoruz. İnşallah yıkım sürecini bir an evvel tamamlayarak caddeyi trafiğe açmayı dilek ediyoruz. Artık üçüncü etabın da başlangıcını bugün itibariyle yapmış oluyoruz. Burada en temel gayemiz olan Konya’nın dış surlarının ortaya çıkarılması süreciyle ilgili start verilmiş oldu. Artık yüzey temizleme çalışmalarından sonra arkeolojik hafriyat çalışmaları devam edecek. Sonra konstrüksiyon ve rekonstrüksiyon projeleriyle ne yapabileceğimizi bir kere daha görmüş olacağız.”

PROJE KONYA TARİHİNE IŞIK TUTACAK

Projede Konya tarihine ışık tutacak bilgilerin çıkmasına yönelik beklentisini lisana getiren Lider Altay, “Konya kadim bir kent. 200 yıl başşehirlik yapmış bir kent ve bu kentin dış surlarının kalıntılarını birçok yerde görüyoruz. İnşallah burada sur duvarlarının yine ihyasıyla birlikte Konya’da yine sur içini konuştuğumuz bir devrin başlayacağını düşünüyoruz. Ayrıyeten Konya’da iki değerli eser olan Sahip Cet ve Sırçalı Medreseleri ortasında yapmış olduğumuz kamulaştırmalar sonucunda de iki nadide eser gün yüzüne çıkmış oldu. İnşallah Şükran Kentsel dönüşümünün tamamlanması ve Darü’l-Mülk kapsamındaki bu işimizle birlikte o büyük yapbozun modüllerini tek tek yerine koymaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir