MAK Araştırma Başkanı Kulat: İmamoğlu kararı, seçmenin AKP’den uzaklaşmasını hızlandıran bir adım olacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na “YSK’ya hakaret ettiği” teziyle verilen 2 yıl, 7 ay, 15 gün mahpus cezası ve “seçme-seçilme hakkının yasaklanması” kararları tartışılmaya devam ediliyor. MAK Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Lideri Mehmet Ali Kulat, İmamoğlu kararının tesirlerini kıymetlendirdi. Türkiye’de vatandaşın adalete inanç sorunu olduğuna dikkat çeken Mehmet Ali Kulat, “İmamoğlu kararı seçmenin Ak Parti’den uzaklaşmasını hızlandıran bir adım olacak. İkincisi, 6’lı masaya büyük motivasyon sağlayacak” dedi.

Sözcü muharriri Ruhat Mengi’ye konuşan Kulat, Ekrem İmamoğlu kararının oyları üzerinde yapabileceği tesirden şöyle bahsetti:

“Öncelikli olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin totalde bir oy artışı gündeme gelebilir fakat asıl sıkıntı şu; iktidarın adalet konusundaki duruşuna olan itimat biraz daha fazla sarsılacak. Türkiye’de zati vatandaşın adalete inanç sorunu vardı, münasebetiyle bu karar seçmenin Ak Parti’den uzaklaşmasını hızlandıran bir adım olacak. İkincisi, bu durum 6’lı masaya büyük bir motivasyon sağlayacak, yani bir arada hareket etme kabiliyeti daha güçlü hale gelecek ki Saraçhane mitinginde bunu gördük, 6 önder daha aday muhakkak olmaksızın bir noktada bir arada hareket ettiler, bir motivasyon sağladı.

(Erdoğan’ın belediye lideriyken okuduğu bir şiir nedeniyle mahpus yatması) Evet, 2 olay birbirine benziyor, benziyor derken neredeyse birbirinin kopyası, burada bir tutuklanma yok lakin şayet Türkiye Cumhuriyeti Ceza Muhakemeleri Yolu Kanunu’nda değişiklik yapılmamış olsaydı zati Ekrem İmamoğlu daha fazla mahpus cezası alacaktı, son yıllarda yapılan değişikliklerle 3 yılın altındaki durumlarda bir mahpus cezası olmuyor. İki mevzu birbirine son derece benziyor olmakla birlikte burada cumhurbaşkanlığına gerçek giden yolda bu problem Ekrem İmamoğlu’nun CV’sine (özgeçmiş) önemli bir katkı sağlamakla birlikte 6’lı masada Kemal Kılıçdaroğlu’nun durduğu yer prestijiyle, masanın bileşenlerinin kendisine verecekleri takviye prestijiyle cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ibrenin Kemal Beyefendiye hala daha yakın olduğu kanaatindeyim.”

“Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda masa bileşenleri açısından baktığımda daha yakın bir yerde durduğu kanaatindeyim”

Kulat, İmamoğlu’nun Erdoğan karşısında “en güçlü aday” olduğu istikametindeki tartışmanın Millet İtitfakı’nda sorun yaratıp yaratmayacağı sorusuna ait şu görüşlerini aktardı:

“Bence burada kararı verecek olan masanın 6 bileşenidir, onlar anlık kararlar vermezler, uzunca bir tecrübeye sahip oldular, masa dün kurulmadı, yaklaşık bir yıldır önemli bir tecrübeden geliyorlar ve anlık hadiselerden süratle etkilenmezler, masanın bileşenlerinin bu mevzuyu daha sağduyuyla değerlendireceğini düşünüyorum. Siyaset de yalnızca o olay üzerinden okunmaz, kaldı ki Sayın Ekrem İmamoğlu bu mevzuda; diyelim ki cumhurbaşkanı adayı olmadı, çalışmayacak mı, çalışacak, tıpkı oranda dayanağını verecek, zira motivasyonu sağlayan ek bir mevzu da var şu anda, aksi takdirde genç bir siyasetçi daha siyasi yasaklı hale gelecek. Ben Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu noktada cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda masa bileşenleri açısından baktığımda daha yakın bir yerde durduğu kanaatindeyim.”

“İktidar çok büyük yanlışlar yapıyor, Kemal Kılıçdaroğlu da aday olsa seçimi kazanır noktada”

“Bu kanı bugün için bu türlü, dikkat ederseniz 2 gün evvel Mansur Yavaş tabiri daha fazla kullanılıyordu lakin bu çeşit problemler refleks çıkışlardır, anlık çıkışlardır, siyasette karar vericiler çok anlık kararlar vermezler, hele hele birbirleriyle niyet dünyaları farklı 6 partinin başkanının bir ortaya geldiği bir bileşenden refleks reaksiyonlar beklememek lazım” diye uyaran Kulat, “Ben doğrusu bu problemin Sayın Ekrem İmamoğlu’nun siyasi mesleğine önemli artı sağlayacağına inanarak ve aday olduğu takdirde seçim kazanacağına da inanan biri olarak söylüyorum; Ekrem İmamoğlu bu seçimi kazanır, Mansur Yavaş da aday olsa seçimi kazanır, Kemal Kılıçdaroğlu yahut Meral Akşener de aday olsa bu seçimi kazanır, zira iktidar çok büyük kusurlar yapıyor, münasebetiyle Kemal Kılıçdaroğlu da aday olsa seçimi kazanır noktada. Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nu da siyasete İstanbul Belediye Başkanı yapmak suretiyle kazandıran bir aktör olarak duruyor, hasebiyle bu fotoğraftan Sayın Kılıçdaroğlu’nun aleyhine de bir durum kelam konusu değil, onun duruşuna artı sağlamıştır, masaya da genelde artı sağlamıştır, bunu tabir etmekte yarar var.”

Yazının tamamını okumak için .

TIKLAYIN -Deniz Zeyrek’in kulisi: Çok sayıda AK Parti şok içinde; “Karar Erdoğan’ın oyun planını bozabilir” diyorlar 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir