Soylu: HÜDA PAR’ın bir terör örgütüyle ilişkisini görmedim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün akşam katıldığı TV100 canlı yayınında HÜDA PAR, Kızılay ve öbür birçok hususta açıklamalarda bulundu.

Cumhur İttifakı’nı destekleyen ve AK Parti sıralarından milletvekilleri aday gösteren HÜDA PAR’ın Hizbullah’la ilgisi olduğu argümanlarına yönelik konuşan Soylu, şu cevabı verdi:

“HÜDA PAR’da Hizbullah da dahil benim dönemim içerisinde biz bunlarla ilgili bir tek adım görmedim. HÜDA PAR’ın bir terör örgütüyle bağlantısını belirtebilecek bir yapılanma içerisinde olduğunu görmedim. Tespit etmedim, tespit edersem yaparım esasen. Bir siyasi partinin terör aksiyonunu gördünüz mü? Ya bırakın Allah’ını severseniz bu türlü tartışmaları. PKK’ya meşruiyet sağlamak için birilerinin ortaya çıkardığı şeyler.”

‘MÜLAKAT OLMAK ZORUNDA’

Mülakatın kaldırılması vaadine ait görüşleri sorulan Bakan Soylu, devletin nitelikli yerlerine alım yapılması durumunda mülakatın mecburî olması gerektiğini söyledi. Soylu şöyle devam etti:

“Devletin nitelik işlerinin dışında bu elbette ki yapılabilir, buna itiraz etmiyoruz. Ancak dünyanın bütün kıymetli şirketlerinin tamamında mülakat var. Ancak siz devletin nitelikli işlerine adam alacaksanız buna mülakat yapmak zorundasınız. Diyelim ki kaymakamlığın bir arazı var. Birini polis yapıyorsunuz, asabiyeti var. Olabilir mi? Birtakım işler var mesela Aselsan’ı ne yapacaksınız? Havelsan’ı ne yapacaksınız? Burada elbette ki hakkaniyeti ve adaleti yedirmeyecek bir biçimde bunu yapabiliriz.”

‘KIZILAY LİDERİNİ VAZİFEDEN ALAMAM’

Kızılay’ın sarsıntı anında çadır satışı yapması ve Kerem Kınık’ın istifasının istenmesine dair konuşan Soylu, vazifeden alma yetkisi olmadığını söyledi. Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kızılay bizim en güçlü kurumumuz. Eksikler olmuştur. Lakin dönüp burayı taşlamanın bir manası yok. Kurumun kendi içerisinde bir işleyişi vardır. Bırakalım kurum kendisi karar versin. Biz kurumun liderini misyondan alma yetkisine haiz değiliz. Bu türlü bir yetkim yok. Kimsenin de bu türlü bir yetkisi yok. Kızılay kendine ilişkin kamuya ilişkin birtakım özellikleri olan bir sivil toplum örgütü. Ve bu sivil toplum örgütü kendi içerisindeki bu değerlendirmeleri yapar.”

Soylu, Türk Kızılay’ın çadır satışına ait de “Kızılay’ın konteyner fabrikası var. Kızılay’ın çadır fabrikası var. Yıllardan beri bu işleri yapar Kızılay. Türkiye’de çadır yapıldığı firma var. Onlara ihale açarız. Bizim son iki üç ihalemizi, yedi ay evvel Kızılay aldı. Bu da olağan değil mi? Evvel anlaşmış sonra anlaşmış. Bunu bilmiyorum bir terminleşmişler. Bu orada kıymetlendirilebilir. Lakin orayı yıpratmakla ne kazanacaksın? Kızılay’ı yıpratmak mı? Bizim yemek işini de gördüler. Allah bin defa razı olsun. Daha da toplumsal sorunlarda ellerinden gelen katkıyı gösterdiler. Allah bin defa razı olsun. Ve Kızılay bizim kurumumuz. Bence Kızılay’ı yıpratmayalım.” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir