Suriye basınından Türkiye’yle görüşme yorumu: İşler Şam’ın istediği gibi gitmeseydi…

Türkiye’nin 11 yıl sonra Suriye ile birinci resmi teması, Suriye basınında da büyük ses getirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile iki ülkenin istihbarat liderleriyle Moskova’da bir ortaya geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, toplantıda, Suriye krizi, mülteci sorunu ve Suriye topraklarında bulunan tüm terör örgütleriyle ortak uğraş uğraşları ele alındı.

Hulusi Akar, üçlü toplantıya ait, “Suriye ve bölgedeki durumun bir an evvel olumlu istikamette gelişmesi, sulhun, sükunun, istikrarın sağlanması için neler yapılabileceğini görüştük” dedi. Suriye Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da görüşmenin olumlu bir atmosferde geçtiği belirtildi.

Suriye’de Beşar Esad hükümetine yakın El Vatan gazetesi, görüşmeyle ilgili kapsamlı bir haber yayınladı. Gazeteye konuşan kaynaklar, “Önceki aylarda yapılan güvenlik görüşmelerinde işler Şam’ın istediği üzere gitmeseydi bu görüşme gerçekleşmezdi” yorumunu yaptı.

Haberde, Türk ve Suriye istihbarat liderlerinin da Moskova’da Rus tarafının iştirakiyle birçok belgeyi görüştüğü ve toplantının olumlu geçtiği bilgisi yer aldı.

Suriye’de 2011’de patlak veren savaşta Esad aksisi muhalefete takviye veren Türkiye’den son periyotta arka arda gelen ölçülü iletiler, bağlarda olağanlaşmanın başlayabileceği biçiminde yorumlanıyordu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye ile işlerin yoluna koyulabileceğini söyleyerek “Siyasette dargınlık olamaz” tabirini kullanmıştı.

Suriye’den yetkililerse bugüne kadar muhtemel bir olağanlaşma konusunda temkinli açıklamalar yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir