Suriyelileri savunmak için Almanya’daki gurbetçilere “mülteci” dedi, tartışma çıktı

Sokak röportajında bir vatandaş, mülteci siyasetini savunmak için Almanya’daki gurbetçileri örnek gösterdi. İlave TV isimli Youtube kanalının röportajında vatandaş şunları söyledi:

“Mülteciler de bizim kardeşimiz, onlar da gelecek doğal. Buradan Türkler Almanya’ya gittiği vakit orada karşılıyor değil mi? Almanya’ya çalışmaya gidiyorlar, mülteci olarak gidiyorlar.”

Bu kelamlara reaksiyon gösteren muhabir “Oraya sığınmacı olarak mı gittiler Türkler, savaştan kaçarak mı gittiler? Siz bunu ayırt edemiyorsunuz. Göçmen, sığınmacı, mülteci başkadır. Bizim vatandaşlarımız göçmen olarak gitti. Almanya hükümeti o periyotta personel aldı. Lakin buradaki Suriyeliler sığınmacı statüsünde kaçak yollarla giriyorlar ülkeye.” halinde cevapladı.

Bunun üzerine vatandaş “Tamam lakin şöyle bir durum var. Avrupa Birliği parlamentosu ve dünya iktisadı bunları almanız için size bir ölçü para ödedi zaten” dedi. Muhabir ise Biz niçin alıyoruz? Biz onlara verelim parayı, onlar alsınlar 10 milyon mülteciyi.” formunda yanıtladı.

Vatandaş “Ama şu anda iktisat müsait değil.” karşılığını verirken, muhabir “Madem iktisat makus, ne işi var 10 milyon mültecinin?” diye reaksiyon gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir