Yolsuzlukla suçlanan AP milletvekili Cozzolino şartlı tahliye edildi

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) İtalyan milletvekili Andrea Cozzolino, aylar sonra mesken mahpusunda tutulduğu ülkesinden kendi isteğiyle Belçika’ya geldi, yargılandıktan sonra kaideli tahliye edildi.

Belçika Savcılığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Cozzolino kendi isteğiyle 19 Haziran’da Brüksel’e döndü.

Havaalanında polis tarafından gözaltına alınan Cozzolino, yargılandıktan sonra soruşturmanın başka sanıkları üzere kurallı tahliye edildi.

Cozzolino, Aralık 2022’den beri yürütülen soruşturmada şüpheliler ortasında yer alıyor, Katar ve Fas lehine AP’deki siyasi kararları etkileme karşılığında rüşvet almakla suçlanıyor.

Daha evvel Belçika makamlarının talebi üzerine ülkesi İtalya’dayken gözaltına alınan Cozzolino, konut mahpusunda tutuluyordu.

İtalyan milletvekili, Belçika’ya iadesi için yapılan müracaata itiraz etmişti.

Belçika makamlarının geçen yıl sonunda başlattığı soruşturmada, Cozzolino’nun dışında AP’nin o zamanki lider yardımcısı Yunan milletvekili Eva Kaili, eski İtalyan milletvekili Pier Antionio Panzeri, Kaili’nin erkek arkadaşı, AP çalışanı Francesco Giorgi ile STK yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca ve Belçikalı milletvekili Marc Tarabella gözaltına alınmıştı.

O devir kimi şüphelilerin konutları ve iş yerlerindeki aramalarda yaklaşık 1,5 milyon avro ele geçirilmişti.

Rüşvet çarkının başkanının Panzeri olduğu belirtilmiş, Panzeri polisle işbirliği yaparak itirafçı olmuştu. Belçika’da soruşturmada gözaltına alınanların tamamı kurallı tahliye edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir