‘Salda’da kararma yayılıyor’

Türkiye Tabiatını Muhafaza Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Burdur’un Yeşilova ilçesinde turkuaz rengi ve bembeyaz kumsallarıyla tanınan Salda Gölü’nün beyaz kumsallarındaki kararmaların yayılımının arttığını kaydetti.

Kumsalın beyaz renk almasını sağlayan manyezit mineralinin milyonlarca yıl evvelki çökellerden oluşan mineral olduğunu kaydeden Kesici, “Bu özellik Türkiye’de öncelikle Salda Gölü’nde su içi ve yüzeyinde, Van Gölü’nde ise su içinde meydana gelen doğal biyomineralizasyon reaksiyonlarıdır. Bunlar su yüzeyine çıktığında daha çok beyaz karnabahar görünümü alır. Canlıdırlar. Karbondioksit emilimini sağladıkları için global ısınmanın engellenmesine katkı sunarlar. Sanayide kullanım alanları çok yaygın” dedi.

‘KARARMA İSTİLACI’

Kararmanın yayıldığını aktaran Kesici, “En son eylül ayında bu mevzuda ihtarda bulunmuştuk ve kararmalara ilişkin imajları paylaşmıştık. Son imgelerde kararmaların devam ettiği ve giderek arttığı görülüyor. Şayet Salda Gölü etrafıyla birlikte korunmazsa bu kararmaların giderek artacağını belirtmiştik, o denli de oluyor. Bu kararma istilacıdır, her yere yayılabilir” diye uyardı.

.

CANLI BEYAZ KUMULLAR ÖLÜYOR

Göl içindeki beyaz adacıklar ve kumullar, gölün turkuaz rengi ile çok az olan canlılarının tehlikede olduğunu lisana getiren Kesici, “Bunun tek nedeni, Salda Gölü ve etrafının çok ağır insan baskısı altında olması ve gölde milyonlarca yıl evvel süren doğal döngünün giderek bozulması. Bu kararmalar, canlı organizmalar olan beyaz kumulları oluşturan hidromanyezitlerin vefatı manasına gelmektedir” dedi.

Türkiye Tabiatını Muhafaza Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici

‘ÇOK KIRILGAN, HASSAS BİR GÖL’

Turkuaz rengi ve bembeyaz kumsallarıyla dikkat çeken Salda Gölü’ne muhakkak girilmemesi, uzaktan izlenerek yetinilmesi gerektiği davetini daima yaptıklarını belirten Kesici, “Salda Gölü toprağının, ekolojik evrimin ve ömür için en uygun gezegen olduğu bildirilen Mars’ın toprağıyla benzerlik gösterdiği belirtilmektedir. Kırılgan bir dokuya sahip, hassas ve seçkin alanlardan biri. Göl etrafında araç-insan trafiğinin yarattığı çok önemli kirlilikler, tarım için yer altı sularının çok çekilmesi ve göl etrafındaki kıyı işgal düzenlemeleri çeşitli maksatlarla hala devam etmektedir. Tabiatı gereği suyunu dışarıya boşaltamayan ve su kalitesi bakımından epey kırılgan olan Salda Gölü’ndeki endemik canlılar da tehlike altında” diye konuştu.

.

‘BU İMAJLAR ÜZÜYOR’

Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Osman Şakar ise gölde bu yıl sular çekilmeye başladıktan sonra kararlamaları gördüklerini söyleyerek, “Son günlerde tekrar bu siyahlıklar, kararmalar görülmeye başlandı. İmajları, gölün doğusundaki Karaoluk bölgesi ile güneydoğusundaki belediye halk plajının olduğu alanlarda aldık. Salda Gölü, dünyada eşi gibisi olmayan bir göl. Bu cins imgeleri görmek bizi hem çok üzüyor, hem de endişelendiriyor. Salda Gölü’nün etrafındaki endemik tiplerle birlikte ekolojik yapısı kesinlikle korunmalı” dedi.

YAĞIŞ SEBEPLİ ISLAK GÖRÜNÜM

Yeşilova Kaymakamı Fazilet Yenisoy, beyaz kumullarda kararma yaşandığı savlarına ait standart bir imaj alınıp basına servis edildiğini söyledi. Yenisoy, bilhassa mayıs ve bu aylarda mevcut toprak yağış ve nem oluştuğu için toprağın ıslak görünümü olduğunu belirterek, “Yılda iki sefer basına veriliyor ve artık olağanlaştı. Valilik, kaymakamlık olarak tüm tedbirler had safhada alınmış durumda. Salda’da inanılmaz bir durum yok. Zati son 4 yıl içinde orada kirlilik ve insan baskısı yok” dedi.

.

AYAK BASMAK BİLE YASAK

Salda Gölü müdafaa altına alınmadan evvel araçlarla girip, insanların otomobillerini yıkadıklarını lisana getiren Yenisoy, “Şu anda gölün büyük kısmında Beyaz Adalar başta olmak üzere artık insanların kuma ayak basması bile yasaklandı. Beyaz Adalar dumansız-egzozsuz hava alanı. Tıpkı vakitte göle girmek yasak olan korunaklı bölgeler var. Denetim alanlarında yalnızca göle girilebiliyor. Yalnızca halk plajında göle girilebiliyor. Salda hiç olmadığı kadar daha korunaklı. Sayın Valimiz de bu hususta bilhassa hassasiyetle duruyor” diye konuştu.

.

ULUSLARARASI BİLİM MERKEZİ

Kaymakam Fazilet Yenisoy, Salda Gölü’nün toprak yapısının Mars’taki yapıyla birebir olduğunu, bölgede NASA’nın da yer alacağı bir bilimsel araştırma laboratuvarı kurulmasına ait çalışmaların da devam ettiğini tabir ederek, “Bilim merkezi kurulmasıyla alakalı bir çalışma yapıldı. Yalnızca Türkiye değil, dünyanın ortaklaşa yapacağı bir çalışma olacak, gerekli çalışmalar devam ediyor. Mars’a benzerliğinden ötürü orada yapılacak çalışmaların fizibilitesi burada yapılmak emeliyle kuruluyor zaten” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir